jankohrasko.sk

Aj vy chcete Vašim deťom trošku priblížiť slovenskú kultúru a neviete ako? pozrite si s nimi novú reláciu na stanici JOJko. 

FIDLIKANTI NA ĽUDOVÚ NÔTU

Fidlikanti fungujú ako folklórna skupina. Každý z členov vyrastal vo folklórnom súbore a následne spolu pôsobili v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve – Sľuk. 

Povedali si,  že si založia kapelu a v roku 2008  ju nazvali FIDLIKANTI. Majú za sebou množstvo koncertov, eventov, svadieb, plesov, osláv mestských, obecných či rodinných. 

FIDLIKANTI MODERNÝ SHOWTIME

Fidlikanti si pre svojich zákazníkov a fanúšikov pripravili aj ponuku showtime . Touto cestou sa snažia posunúť svoju tvorbu a interpretačné  možnosti cimbálovej kapely. V showtime Vám na Vašom evente, svadbe alebo oslave zahrajú slovenské a zahraničné skladby v netradičnom prevedení v podaní ľudovej kapely. 

FIDLIKANTI DEŤOM 

Deti baví folklór viac ako by si mnohí mysleli. Folklór je našou národnou pamiatkou a predáva sa z generácie na generáciu. Všetky pesničky a detské riekanky sú vlastne ľudové a chytlavé pre malé deti a ľahké na naučenie sa. Jožko a Aďo sa snažia pozitívne deti motivovať k folklórnej hudbe.

“Ahojte, voláme sa Jožko a Aďo Keď máme chuť vrátiť sa v čase, oblečieme si pestrofarebné oblečenie, hráme a spievame našim malým kamarátom. Na koncerte si spoločne spievame naše najväčšie hity, aj veselé ľudové pesničky. Poriadne si spolu zatancujeme a zahráme hry. Spoznáme rôzne slovenské ľudové hudobné nástroje: fujaru, koncovku, drumbľu, gajdy, píšťalky, husličky, cimbál.”

Práve speváčka Adrika z Fidlikantov priviedla Jožka a Andreja k vystúpeniam pre deti. Viedla v škôlkach spevácky krúžok. Poprosila ich aby prišli deťom do škôlky zahrať, ukázať cimbal a rôzne ľudové nástroje. Hneď sa to rozbehlo a začali si ich volať aj do iných škôlok, škôl a na súkromné oslavy.

Deti reaguju na vystúpenia veľmi pozitívne, začnu sa hýbať do rytmu,tlieskať, tancovať, spievať a samozrejme si chcú vyskúšať všetky hudobné nástroje. Učia ich aj ľudové tanečné prvky, ako napríklad čapáš, klobúkový tanec.

Keďže sa chceli dostať k širšiemu publiku a záujem bol z rôznych kútov Slovenska, dostali nápad, že by bolo úžasné, keby slovenské ľudové nástroje mohli poznať všetky deti na Slovensku. Preto nahrali CD a DVD pod názvom Fidlikanti deťom – „Vandrovali husličky“.

A ak aj vaše deti ešte stále nepoznajú tradičné slovenské ľudové nástroje, pozrite si s nimi novú reláciu Malí Fidlikanti, ktorá sa dá pozrieť na JOJkovi alebo aj v archíve.