jankohrasko.sk

Slovensko, malá krajina v srdci Európy, sa pýši nesmiernym kultúrnym dedičstvom, ktoré je odzrkadlené v mnohých historických a prírodných lokalitách. Niekoľko z týchto miest bolo uznaných a zapísaných na zoznam UNESCO, čo svedčí o ich výnimočnej hodnote pre celý svet. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto klenotov UNESCO na Slovensku.

Historické mesto Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je perla stredného Slovenska, ktorá okúzľuje návštevníkov svojou architektúrou a historickým významom. Zapísaná na zoznam UNESCO v roku 1993, Banská Štiavnica je známa svojou baníckou tradíciou, rozsiahlym historickým centrom a charakteristickým kalváriou. Medzi jej najvýznamnejšie pamiatky patrí Starý a Nový zámok, radnica a námestie sv. Trojice.

Levočská kalvária

Levočská kalvária, situovaná na východe Slovenska, je jedným z najkrajších a najzachovalejších komplexov kalvárií v strednej Európe. Tento jedinečný súbor 18 kaplniek a dreveného kostolíka bol zapísaný na zoznam UNESCO v roku 2009. Kalvária je nádherným príkladom náboženského umenia a stala sa symbolom hľadania duchovného pokoja.

Spišský hrad a Spišská kapitula

Spišský hrad, rozsiahly hradný komplex na severovýchode krajiny, je spolu so Spišskou kapitulou súčasťou UNESCO od roku 1993. Hrad, dominujúci na kope nad mestom Spišské Podhradie, patrí k najväčším hradným areálom v strednej Európe. Spišská kapitula, nachádzajúca sa v Spišskej Kapitule, predstavuje jedinečný súbor stredovekých stavieb a kostolov.

Drevené kostolíky v Karpatoch

Slovensko je známe aj svojimi drevenými kostolíkmi, z ktorých sedem bolo zaradených do zoznamu UNESCO v roku 2008. Tieto kostolíky, situované v Karpatoch, sú príkladom unikátnej drevenej sakrálnej architektúry. Medzi ne patria Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, Kostol sv. Mikuláša v Bodružali a Kostol sv. Ladislava v Liptovskej Lúžnej.

Vlkolínec

Vlkolínec, malebná dedinka v pohorí Veľká Fatra, bola zaradená na zoznam UNESCO v roku 1993. Táto drevená dedinka je unikátnym príkladom tradičnej vidieckej architektúry a kultúrnej krajiny. Domčeky v Vlkolínci, postavené v charakteristickom slovenskom štýle, ožívajú atmosférou minulých storočí.

 

Slovensko môže byť malou krajinou, ale jej bohatá kultúra a historické dedičstvo sú bezpochyby pôsobivé. Zapísané miesta na zoznam UNESCO sú svedkami bohatej minulosti a priníšajú návštevníkovi jedinečnú príležitosť ponoriť sa do histórie a krásy tejto krajiny.