jankohrasko.sk

Slovensko má bohatú pivovarnícku tradíciu. Vďaka čerstvej horskej vode, kvalitnému jačmeňu a chmeľu sa tu varili jedinečné pivá, ktoré si získali popularitu nielen doma, ale aj v zahraničí.

História slovenského pivovarníctva

Prvé zmienky o pivovaroch na Slovensku pochádzajú už z 12. storočia. Pivo sa v tom čase varilo ručne v kláštoroch a mestách a bolo dôležitou súčasťou každodenného života. V 15. a 16. storočí prežívalo slovenské pivovarníctvo rozkvet. Vzniklo mnoho nových pivovarov a pivo sa stalo obľúbeným nápojom všetkých vrstiev obyvateľstva.

Rozvoj pivovarníctva ovplyvnili aj historické udalosti. V 18. storočí viedli reformy Márie Terézie k modernizácii pivovarov a zavedeniu nových technológií. V 19. storočí sa pivovarníctvo stalo priemyselným odvetvím a vznikali veľké pivovarnícke koncerny.

20. storočie bolo pre slovenské pivovarníctvo poznačené dvomi svetovými vojnami a komunistickým režimom. Počas týchto období sa pivovarnícky priemysel zdecimoval a kvalita piva klesla. Po páde komunizmu v roku 1989 nastalo oživenie pivovarníctva. Vzniklo mnoho malých remeselných pivovarov, ktoré sa zamerali na výrobu tradičných slovenských pív a experimentovanie s novými chuťami.

Prehľad najznámejších slovenských pív

Slovensko sa môže pýšiť širokou škálou pív, od tradičných ležiakov až po moderné craft pivá. Tu je prehľad najznámejších slovenských pív:

Zlatý Bažant

Zlatý Bažant je jedno z najpopulárnejších a najznámejších slovenských piv. Jeho história siaha až do roku 1969, keď bolo vytvorené v pivovare v Hurbanove. Je to svetlý lager s lahodnou horkosťou a osviežujúcim charakterom.

Pilsner Urquell

Toto pivo sa varí v Plzni v Českej republike, ale je obľúbené aj na Slovensku. Je to svetlé ležiak s jemnou horkastou chuťou a sviežou arómou.

Šariš

Šariš je ďalšie známe slovenské pivo, ktoré sa vyrába v pivovare v Banskej Bystrici. Jeho história sa začala v roku 1967 a odvtedy sa stalo jedným z najobľúbenejších pív na Slovensku. Šariš je svetlý ležiak s jemnou chuťou a osviežujúcou dochuťou.

Topvar

Topvar je známe slovenské pivo vyrábané v pivovare v Topoľčanoch. Je to svetlý lager s hladkou chuťou a príjemným jemným charakterom. Jeho história siaha až do roku 1964 a dodnes je jedným z najobľúbenejších pív na slovenskom trhu.

Corgoň

Corgoň je známe slovenské pivo vyrábané v pivovare v Nitre. Jeho história siaha až do roku 1896 a je to svetlý ležiak s charakteristickou horkosťou a plnou chuťou.

Urpiner

Urpiner je ďalšie známe slovenské pivo vyrábané v pivovare v Bačovej. Je to svetlý lager s jemnou chuťou a vyváženým záverom.

Steiger

Tmavé pivo s bohatou karamelovou chuťou a arómou kávy a čokolády.

Okrem týchto pív existuje na Slovensku mnoho ďalších skvelých pív, ktoré sa oplatí vyskúšať. Nebojte sa experimentovať a objavovať nové chute a pivné štýly.

Tradičné slovenské pivá sú neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kultúry a histórie. Vyznačujú sa vysokou kvalitou, jedinečnou chuťou a bohatou arómou. Ak máte radi pivo, Slovensko je pre vás ideálnym miestom na jeho vychutnanie. Spoznajte bohatú tradíciu slovenského pivovarníctva a ochutnajte jedinečné pivo, ktoré sa varí s láskou a hrdosťou.