jankohrasko.sk

Slovensko, krajina malebných hôr, hlbokých dolín, krištáľovo čistých jazier a rozmanitých kultúrnych pamiatok, ponúka nespočetné možnosti na výlety a dobrodružstvá. Či už ste milovníci turistiky, cyklistiky, histórie alebo len hľadáte relax a oddych v nádhernej prírode, Slovensko vás príjemne prekvapí.

Hory

Vysoké Tatry

Okrem klasických turistických trás ponúkajú Vysoké Tatry aj možnosti pre skialpinizmus, horolezectvo a paraglajding. V Tatranskej Lomnici sa nachádza lanovka, ktorá vás vyvezie na Skalnaté pleso, odkiaľ sa vám naskytne úchvatný panoramatický výhľad.

Nízke Tatry

Nájdete tu nielen turistické chodníky a cyklotrasy, ale aj lyžiarske strediská, jaskyne a vodopády. V Demänovskej Doline sa môžete okúpať v termálnej vode a oddýchnuť si vo wellnesse.

Slovenský raj

Slovenský raj ponúka krásne turistické trasy, ale aj ferráty, ktoré preveria vašu odvahu a fyzickú zdatnosť. Vychutnajte si plavbu na člnoch po rieke Hornád a navštívte malebné dedinky v okolí.

Jaskyne

  • Domica – Môžete si vychutnať prehliadku jaskyne, ale aj plavbu na člnoch po rieke Styx. V blízkom okolí sa nachádza aj Bardejov, historické mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
  • Ochtinská aragonitová jaskyňa – V tejto jaskyni sa môžete prechádzať medzi unikátnymi aragonitovými útvarmi, ktoré pripomínajú kvety a ľadové stĺpy. V okolí sa nachádza aj Slovenský kras, národný park s bohatou faunou a flórou.
  • Dobšinská ľadová jaskyňa – Okrem prehliadky jaskyne si môžete vychutnať aj jazdu lanovkou na Dobšinský kopec, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na okolie.

Mestá a historické pamiatky

Bratislava

Hlavné mesto Slovenska s bohatou históriou a krásnym historickým centrom. Nájdete tu Bratislavský hrad, Michalskú bránu, Dóm sv. Martina. Taktiež navštívte aj Slavín, pamätník padlým vojakom Červenej armády. Prejdite sa po historickom centre mesta a ochutnajte miestne špeciality v jednej z mnohých reštaurácií.

Košice

Druhé najväčšie mesto Slovenska s krásnym historickým centrom a majestátnym Dómom sv. Alžbety. Okrem Dómu sv. Alžbety navštívte aj Urbanov vežu, Hlavnú ulicu a Miklušovu väznicu. V blízkosti Košíc sa nachádza Spišský hrad, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Banská Štiavnica

Bývalé banské mesto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO s krásnou architektúrou a bohatou históriou. Choďte sa prejsť uličkami historického centra mesta a navštívte aj Starú baňu, Banské múzeum a Kalváriu. V okolí sa nachádza aj tajomná Štiavnická skala, ktorá je opradená legendami.

Toto je len malý zlomok z toho, čo Slovensko ponúka. Slovensko je krajinou, ktorá vás očarí svojou rozmanitosťou a krásou. Od krásnych hôr a národných parkov po historické pamiatky a malebné dedinky, ponúka množstvo možností na objavovanie.