jankohrasko.sk

Ak hľadáte účinný, bezpečný a zároveň výhodný zdroj kúrenia, skvapalnený plyn je správna voľba. Zároveň zásobník na LPG plyn, ale aj malá plynová bomba sú ideálnou alternatívou pre zemný plyn z distribučnej siete, ku ktorej nie vždy je prístup. Zistite, či sa plynové kúrenie vždy oplatí a kedy to tak byť nemusí?

Zásobník na vykurovací plyn – kedy stojí za to?

Pokiaľ ide o zásobník na plyn na vykurovanie domu, cena vás môže odrádzať iba na začiatku. Taká investícia si vyžaduje zriadenie špeciálneho vedenia so zásobníkom a celej prípojky. Sú to dosť vysoké náklady, avšak nízke náklady na prevádzku tohto vykurovacieho systému vám to neskôr rýchlo kompenzujú. To je tiež bezpečné a účinné riešenie pod podmienkou, že budete postupovať podľa najdôležitejších pravidiel súvisiacich s využívaním LPG plynu.

Fľaša alebo zásobník s kvapalným plynom si nevyžaduje veľa miesta a možno ich jednoducho prepravovať (vždy len v zvislej polohe). Dôležité je aj to, že tekutý plyn je vo všeobecnosti veľmi dostupný, preto kúrenie plynom zo zásobníka je zárukou nepretržitej dodávky tepla všade tam, kde to potrebujete.

Spaľovanie skvapalneného plynu nevedie k vzniku škodlivých látok ani k zvýšeniu koncentrácie peľových častíc v ovzduší.

Náklady na vykurovanie kvapalným plynom

Pri výbere vykurovacieho systému pre nový dom určite analyzujete aj náklady tak na samotnú investíciu, ako aj na neskoršiu prevádzku. V súvislosti s tým musíme poznamenať, že na začiatku roka 2023 sa cena tekutého plynu sa pohybovala medzi 2,30 až 2,70 PLN za liter. Aj keď je to o niečo viac než v predchádzajúcom roku, plyn je stále jedným z najvýhodnejších vykurovacích palív.

Dôležité je aj to, že zásobník na kvapalný plyn nemusíte hneď kupovať. Rovnako dobrým a cenovo výhodným riešením je jeho prenajatie. Nezávisle od toho, aká bude vaša voľba, nezabudnite na dostatok potrebného priestoru, príjazdovú cestu a primeranú vzdialenosť od ostatných objektov na pozemku. V prípade vykurovania tekutým plynom technológia je rovnako ohromujúca, ako je to v prípade iných zdrojov tepla. Vybavenie zásobníka automatickým monitorovaním spotreby plynu a kontrolou hladiny pomáhajú doplniť palivo do zásoby s potrebným predstihom.