jankohrasko.sk

Trendom v dizajne je v posledných rokoch aj návrat k minulosti. Aplikácia ľudových vzorov do prostredia interiérov môže byť príjemným ozvláštnením akéhokoľvek priestoru. Folklór a ľudovú tradíciu si môžete preniesť aj do záhrady!

Ľudové motívy je možné zakomponovať takmer do akéhokoľvek prostredia. Prinesú príjemný kontrast k základnému dizajnu. Výnimkou nie je ani záhrada či jej prvky, ako je záhradný altánok či záhradný domček. Záhrada, okrem toho, že ju využívame na pestovanie, je tiež skvelým miestom na oddych a relaxáciu. Poskytuje príjemné prostredie, spojenie s prírodou a možnosť tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu a užívať si slnečné lúče. Navyše, ak máte na záhrade záhradný altánok či domček, potom určite viete, ako skvelo sa dá v záhrade zrelaxovať. Aby sme si v záhrade dokonale oddýchli, dôležité je aj to, ako vyzerá a ako sa v nej cítime. Vytvorte si vo vašej záhrade príjemné prostredie na ľudovú nôtu pomocou folklórnych doplnkov a dekorácií (nielen) pre váš záhradný altánok!

Vniesť si trochu folklóru aj do záhrady je tiež spôsobom, ako si uctiť hodnotu ľudovej tradície a tiež pomôcť k jej šíreniu, aby nevymizla. Pozrite sa na niekoľko tipov na záhradné folklórne dekorácie a doplnky!

Folklórny záhradný nábytok

Záhradný altánok je sám o sebe záhradnou stavbou, ktorá poskytuje prístrešie. Aby ste si z neho vytvorili miesto na príjemné posedenia a oddych, ale aj na uloženie potrebných predmetov, je potrebné zabezpečiť záhradný nábytok. Záhradný nábytok je dnes už dostupný v rôznych prevedeniach. Môžete si zvoliť kompletné vonkajšie sedenie vo folklórom dizajne, vo forme lavice, stolíkov a stola.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/150729918768046756/

Taktiež si do altánku môžete zaobstarať úložný priestor, ktorý môžete využiť na uskladňovanie záhradného riadu či iných predmetov, ktoré pri pobyte na záhrade používate. Ak máte v altánku priestor, môžete si doň umiestniť skrinky, ako napríklad tieto s maľovaným dizajnom.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/70437487185236/

Ak má váš záhradný altánok priestor, môžete si doň zaobstarať aj závesné poličky. Tie sa ideálne hodia do altánkov, ktoré majú aspoň jednu zastavanú stenu. Prípadne, ak máte záhradný domček, potom s umiestnením poličiek nebude problém.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/677369600222908139/

Tip: Ak ste kreatívna duša, môžete si kus záhradného nábytku vo folklórnom dizajne vyrobiť aj sami. Máte doma starý, opotrebovaný či nepotrebný kus nábytku? Môžete si ho obnoviť, prešmirgľovať a vlastnoručne namaľovať s využitím ľudových motívov. Tak budete mať radosť nielen zo samotného nábytku, ale bude mať aj pridanú hodnotu vlastnoručnej výroby.

Doplnky pre záhradné sedenie

Aby sa vám v altánku sedelo a oddychovalo pohodlne, môžete zvážiť pohodlné vankúše, podsedáky či deky na zahriatie pre prípad, že vám bude chladno. Vankúše dodajú záhradnému altánku pohodlie domova, a tak v ňom budete môcť leňošiť, napríklad pri dobrej knihe či konverzácii s priateľmi. Zvoliť môžete obliečky na vankúše v ľudových motívoch, ktoré sa dajú pomerne ľahko zakúpiť. Ak ste zruční, tak si ich môžete aj sami ušiť. Stačí zakúpiť látku s motívom, ktorý sa vám páči a šup s ňou pod šijací stroj.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/358036239138907658/ 

Okrem vankúšov vám pohodlné ale aj hrejivé sedenie v záhradnom altánku zabezpečia aj podsedáky na stoličky či lavicu. Tie sa tiež dajú ľahko zakúpiť prípadne vyrobiť. Na záhradný stôl v altánku si tiež môžete zaobstarať folklórny obrus, ktorý môžete využiť na prestieranie pri záhradnom stolovaní.

Folklórne dekorácie do altánku

Ak by ste si chceli ešte niečím ozvláštniť vaše záhradné stolovanie, môžete si na stôl položiť kyticu čerstvých kvetín previazaných mašľou s ľudovými vzormi alebo si môžete zadovážiť vázu s folklórnymi motívmi. Dekoráciou v záhradnom altánku však môžu byť aj predmety na bežné používanie, ako sú napríklad hrnčeky či taniere. Veď predsa len, stolovanie na záhrade má svoje čaro. A aj kávu či čaj pri perfektnom oddychu pod altánkom je treba z niečoho popíjať. Hrnčeky, šálky či taniere môžu byť tak zároveň praktickým predmetom ale aj dekoráciou v jednom. Inšpirovať sa môžete napríklad touto modrianskou keramikou.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/374713631502561137/

Na skrášlenie vašej záhrady či altánku môžete využiť aj závesné dekorácie s ľudovými motívmi. Ako dekorácie však môžete netradične využiť aj predmety, o ktorých by sa to nepovedalo. Tak napríklad drevené maľované varešky s ľudovými motívmi môžu byť pekným ozvláštnením záhradného altánku či domčeka.

Vymaľujte si záhradný domček či altánok

Ak by ste si do záhrady chceli vniesť poriadnu dávku folklóru, môžete si svoj záhradný domček či altánok vymaľovať a vyzdobiť maľovanými ľudovými vzormi. Inšpiráciu si môžete vziať napríklad práve z dedinky Čičmany a jej charakteristických ľudových vzorov, ktoré zdobia jej drevené domčeky.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/697072848554281804/

Chceli by ste si aj vy do vašej záhrady vniesť trochu folklóru? S niekoľkými doplnkami a dekoráciami či už do altánku alebo záhradného domčeka si viete vytvoriť príjemnú atmosféru na ľudovú nôtu. A ak by ste chceli, aby váš záhradný domček či altánok vynikal, môžete ho vyzdobiť maľbou s folklórnymi vzormi.