jankohrasko.sk

Tak ako dnes, aj v minulosti boli Vianoce dôležitým sviatkom, ku ktorému sa viazalo množstvo tradícií. Možno budete prekvapení, no mnohé tradície si s malou obmenou zachovávame dodnes a tie “minulé” Vianoce sa až tak nelíšia od dnešných. 

Štedrý deň začínal prípravami na večeru. Celý deň sa upratovali príbytky a varilo sa chutné jedlo. Dom sa zdobil zelenou čečinou a nad stôl sa zavesil slamený stromček ozdobený prírodnými ozdobami a ovocím. Až v 20. storočí ho postupne nahradil klasický vianočný stromček, ako ho poznáme dnes. 

Štedrý večer sa začal, až keď na nebi vyšla prvá hviezda a rozozvučali sa zvony kostola. Ľudia od nepamäti verili v čarovnú moc Štedrého dňa a jeho magickú silu. Preto po modlitbe nasledovali tradičné rituály, ktoré možno robíte doma dodnes. 

Na stôl sa prinieslo všetko jedlo, aby od stola nikto neodchádzal a pripravil sa prázdny tanier navyše pre tých, ktorí už neboli medzi živými, alebo pre prípad nečakaného hosťa. Nohy stola sa zviazali špagátom a do každého kúta miestnosti sa hádzali orechy. Najstarší člen rodiny si potrel čelo medom a nechýbalo ani krájanie jablka. 

Ak vaša rodina dáva peniaze pod obrus, tak vedzte, že aj táto tradícia vznikla dávno v minulosti a mala zabezpečiť blaho celej rodiny. 

Na prestretom stole boli jablká, orechy, cibuľa, cesnak, oblátky, hriatô, pálenka, sviečka, Biblia, chlieb. V minulosti sa jedlo z jednej misy drevenými lyžicami a na stole nemal byť nôž, preto sa z chleba odlamovalo. Gazdiné piekli vianočné koláče, ako kračún, babu, vianočku, roháče, calty, makovník, orechovník či tvarohovník. Všetko to boli koláče z kysnutého cesta, hojne plnené plnkou.

Tradície sa mierne líšili od dediny k dedine, no podstata zostáva rovnaká. Symbolom Vianoc nebol stromček, ako to máme dnes, no Betlehem a jasličky s Ježiškom. 

V ľudovom prostredí boli darčeky skromné – knižka, nové topánky, hračky, ktoré zmajstroval otec, bábiku ušila mamka. V mestskom a šľachtickom prostredí boli, samozrejme, darčeky oveľa vyberanejšie, hračky od výmyslu sveta, pre mamy kožuchy či šperky.